TCM 131872V, HIGH PRESSURE SEAL 34.925*47.625*6.35 FOR OILGEAR PVG75
HIGH PRESSURE SEAL, TCM/131872V 34.925*47.625*6.35 VITON, OILGEAR PVG75
Medium pressure seals, such as the Type TCV, for applications up to 50psi (3.5kg/cm2), is recommended. Pressure limit is dependent on shaft speed.Available for shaft diameters less than 2.500'' (65mm)